TEL: +90 (312) 354 37 63 e-mail: [email protected]

TR EN DE

YÜKSEK BASINÇ REGÜLATÖRLER

Basınç regülatörlerine değinmeden önce basınç regülatörü nedir sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Basınç Regülatörleri yüksek basınçları dengeleme, düşürme veya sabitleme amacıyla imal edilen tesisat malzemeleridir. Sistemde oluşan yüksek basıncı diyaframının uygunluğuna göre istenilen değere düşürebilirler. Böylece sistemin regülatörden sonraki kısmı için regüle edilmiş bir basınç elde edilmiş olur.

Yüksek basınçlı tüplerin üzerinde görmeye alıştığımız yüksek basınç gaz regülatörlerinin birçok farklı çeşidi mevcuttur. Genel olarak gaz regülatörleri kaynak, petrol, doğal gaz, petrokimya, jeoloji ve kimya alanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. Ama en sık kullanım alanı yüksek basınç ile sıkıştırılarak bir tüpün içine basılan gazların, istenilen basınç değerinde kullanılmasını sağlamaktır.

Basınç değerini mekanik okumak için manometreler kullanılmaktadır. Regülatörün giriş portuna takılan manometreler tüp basıncını gösterirken, regülatörün çıkış portuna takılan manometre diyaframdan sonraki regüle edilmiş basınç değerini gösterir.

Bağlantı tipleri, malzeme türü ve diyaframları ile birbirinden ayrılan regülatörler montaj tiplerine görede farklılıklar göstermektedir. Yazımızda değineceğimiz regülatörler panel tip montaja uygun daha çok laboratuvar ortamlarında kullanılan regülatörlerdir. Müşterinin talebine göre giriş (inlet) ve çıkış (outlet) portları ¼ den başlayıp 4’’ e kadar olabilir. Bu regülatörler kullanımı gereği sürekli yüksek basınca maruz kalacağı için maksimum basıncının1,5 katı ile test edilirler.

Yüksek basınç regülatörlerinin gövde yapıları genel olarak 316 Paslanmaz Çelikten olsada uygulamaya göre kromda kaplı olabilir. Diyaframları ise standart olarak paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Fakat müşterilerimizin talebi doğrultusunda hastelloy seçeneğide sunmaktayız. Regülatörlerin yuvası ise (seat) teflon malzemedendir. Ürünlerimizin çalıştığı sıcaklık aralığı -40 C den +70 C ye kadardır. Bilindiği üzere sızdırmazlık birimi olarak Helyum ifade edilmektedir. Helyum molekül yapısı gereği her ortamdan sızabildiği için sızdırmazlık ifade edilirken bu değer kullanılır. NR11 serisi regülatörlerimiz için bu değer <2x10 -8 atm cc / secHe ‘dir. Yüksek basınç regülatörler, yüksek basınç hattın yapısına uygun şekilde çift yüzüklü sistemle bağlanmalıdır. Bu sayede sızıntılar ve yüksek basınçtan kaynaklı meydana gelebilecek sorunlar ortadan kaldırılmış olur.

Geri Basınç Regülatörleri

Tek veya çok fazlı akış çalışmalarında basıncı korumak için kullanılır. Geri basınç regülatörlerinde, hem ikili hem de üçüncül sıvıların son derece hassas akış hızı kontrolüne izin veren bir gaz kubbe basınç yükleme tasarımı kullanır. Alt tarafında bir iğne bağlı bir pistonla ayrılmış iki odadan oluşur. Üst bölme, gaz kubbe basıncını ve alt bölme, işlem basıncını alır. Geri basınç regülatörleri bir karşılaştırıcı görevi görür. Kubbe basıncı proses basıncından daha yüksek olduğunda, iğne Geri basınç regülatörleri çıkışını kapatarak basıncın artmasına izin verir. Tersine, işlem basıncı kubbe basıncını aştığında, iğne geri çekilir, böylece fazla işlem sıvısı dışarıya akabilir, dolayısıyla sistem basıncını düşürür. Sonuç olarak, bu salınımlardan oldukça güvenilir bir basınç regülasyonu elde edilir.

y.bas.regulatorler-1

Doğru Diyafram Malzemesi Seçimi İçin Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle yüksek basınç gaz regülatörleri için en kritik parça diyaframdır. Diyafram malzemesi seçimi yaparken gazımızın özelliklerine bakmak gerekmektedir. İnert gaz veya Korozif gaz olmasına göre 316 Paslanmaz veya Hastelloy seçimini yapmalıyız.

İnert Gaz Nedir?

İnert gaz veya atıl gaz, belirli şartlar altında kimyasal reaksiyona girmeyen bir gazdır. Soy gazlar ve azot, genellikle birçok madde ile tepkimeye girmezler. İnert gazlar, genel olarak istenmeyen kimyasal reaksiyonların numuneyi etkilemelerini önlemek için kullanılır. Bu arzu edilmeyen kimyasal tepkimeler, genellikle havadaki oksijen ve nemden oluşan oksidasyon ve hidroliz reaksiyonlarıdır. Azot gazı ve bazı soy gazlar belirli koşullarda tepkimeye yol açabilir ve bu nedenle inert gaz terimi kullanıldığı kapsama bağlıdır.

Doğada bol miktarda bulunması (havada %78 N2, %1 Ar) ve düşük göreceli maliyeti nedeniyle saflaştırılmış azot ve argon gazı, en yaygın kullanılan inert gazlardır. İnert gaz, soy gazların aksine elemental olmayabilir ve çoğu zaman bir bileşik gazıdır.

Korozif Gaz Nedir?

Korozif maddeler canlı dokuyu tahrip eden yada demiri aşındıran, paslandıran maddelerdir.Korozif gazlar deri teması ve solunum yoluyla hemen vücuda absorplanır. Korozif gazlar aşındırıcı gazlardır.

y.bas.regulatorler-2

Hastelloy

Hastelloy (Alloy C-276) malzemesi çok zor ve agresif koşullu ortamlarda mükemmel derecede iyi korozyon direncine sahip olmak için üretilmiş ve geliştirilmiş bir malzemedir. Bu yüksek nikel ve molibdenli malzeme, oldukça farklı birçok korozif ortamda uzun süre dayanıklılığını koruyabilmektedir. Özellikle malzeme içerisinde yer alan %15 civarındaki molibden elementi malzemenin çukurcuk korozyonuna karşı dayanımını arttırmaktadır. Bu nikel alaşım malzeme çok düşük oranda karbon içermektedir. Bu malzemenin içerdiği karbon oranı yüzde 0,01'den azdır ve bu içerdiği az karbon malzemenin daha kolay kaynak yapılabilmesine olanak sağlar. Düşük karbonla beraber kaynak işlemi sırasında karbürleme en aza inmiş olur ve bu sayede kaynak yapılan bölgelerde korozyon direncinde ve mekanik yapıda bir gerileme olmaz. Ayrıca Alloy C-276 malzemenin içerisinde ciddi bir oranda Tungsten elementi bulunmaktadır.Hastelloy C-276 veya diğer yaygın kullanılan adıyla InconelAlloy C-276 birçok kimyasal tepkimenin olduğu alanda kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli özel filtrelerdekağıtüretiminde kağıt hamuruyla temas eden parçalarda, kağıt üretiminde, endüstriyel atıkların depolanmasında, doğal gaz ile temas eden bazı parçalarda, özel fan parçalarında, sıcaklık değiştiricilerinde, kimyasal birçok reaksiyonun gerçekleştiği özel kaplarda ve tanklarda, sıvı buharlaştırıcı sistemlerde ve bu sistemlerin boru aksamlarında sıkça kullanılan bir nikel alaşım malzemedir.

Paslanmaz Çelik İse

Paslanmaz çelik, yüksek krom içeriğine sahip bir çelik alaşımıdır. Bu nedenle, büyük korozyon direncine sahiptir. Tipik olarak, bu alaşım, alaşımın ağırlığınca yaklaşık%10,5krom ve%1,2 karbon içerir. Artan krom içeriği ile korozyon direnci de artar. Ayrıca, bu karışıma bir miktar molibden eklenmesi asitlere karşı direnci arttırabilir. Paslanmaz çeliğin üretim sürecinin birkaç önemli aşaması vardır: eritme ve döküm, şekillendirme, ısıl işlem, kireç çözme, kesme ve son işlem. Ayrıca, bu üretim için temel hammadde demir cevheri, krom, silikon, nikel, karbon, azot ve manganezdir. Bu elementlerin değişen miktarlarını ekleyerek, istendiği gibi farklı özellikler elde edebiliriz. Örneğin, daha fazla azot eklenmesi çekme mukavemetini arttıracaktır.

Peki bu İki Dayanıklı Malzeme Arasındaki Fark Nedir?

Hastelloy, mükemmel korozyon direnci gösteren nikel bazlı bir alaşımdır, paslanmaz çelik ise yüksek krom içeriğine ve sonuç olarak mükemmel korozyon direncine sahip bir çelik alaşımıdır. Dahası, Hastelloy ve paslanmaz çelik arasındaki temel fark Hastelloy'un paslanmaz çeliğe kıyasla olağanüstü bir korozyon direnci göstermesidir. Ayrıca Hastelloy'un ana bileşenleri nikel, krom ve molibden iken, paslanmaz çeliğin ana bileşenleri demir, krom ve karbondur.

Bu malzemelerin uygulamaları göz önüne alındığında Hastelloy, kimyasal işleme endüstrisi, havacılık, ilaç endüstrisi vb. Endüstrilerde kullanılırken, paslanmaz çelik mimari, sıhhi tesisat,kağıthamuru ve kağıt endüstrisi, kimyasal işleme endüstrisi, yiyecek ve içecek endüstrisinde,vb. kullanılır.