TEL: +90 (312) 354 37 63 e-mail: [email protected]

TR EN DE

SOLIDWORKS

Fenix mühendislik bilgisayar destekli çizim programı olarak katı modellemeleri yapabildiğimiz 2 ve 3 boyutlu çizim programı olan Solidworks kullanmaktadır. Piyasada çok yoğun olarak kullanılan Solidworks işlerinizi profesyonel anlamda yönetmenizi sağlıyor. Petrol ve doğal gaz, savunma, havacılık ve uzay, otomotiv ve daha birçok sektörde Solidworks çizim programı kullanılmaktadır.

Solidworks içerisinde üç modüle ayrılıyor. Bu modüller parça çizimi, montaj ekranı ve teknik resim olarak adlandırılıyor. Üretimi yapılacak parçanın parça çizimi modülünde önceden üç boyutlu katı modelini oluşturup, diğer bir modül olan montaj ekranında montajını tamamlayabilirsiniz. Daha sonraki aşamalarda teknik resim bölümünü kullanarak teknik resimlerinizi imalat için hazır hale getirebilirsiniz.Tasarımını yaptığınız ürünlere uygun malzemeler atayabilirsiniz. Böylece render aldığınız zaman gerçeğe yakın görüntüler elde edersiniz. Hem tasarım hem de imalat için kullanışlı bir program. Aynı zamanda içerisinde katı model, sac metal gibi bölümlere sahip ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yönlendiriyor. Bir dış kutu tasarımı yapmanız gerektiğinde sac metal bölümünden rahatlıkla sac levha oluşturup büküm yaparak istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz. Bükümünü yaptığınız parçanın teknik resim bölümünde ölçülendirmelerini yapıp üretime hazır hale getirebilirsiniz. Tasarım yaparken ihtiyacınız olan komutlara kolaylıkla erişebilir ve uygulayabilirsiniz.

Detaya girecek olursak çizime başlamak için önce üç ana düzlem olan ön, üst ve sağ düzlemlerden birine genellikle ön düzleme çizim açarak başlanmalıdır. Açılan çizim sayfasına çizgi, daire, çokgen ve birçok çizim aracı ile tasarımlar oluşturulabilir. Oluşturulan çizgiler ölçülendirme yapılarak gerçek ölçüleri ile birebir aynı tasarımlar elde edilmiş olur. Çizim komutları içerisinde objeleri öteleme komutu ile çizgileri istediğiniz aralıklarla hem içe hem de dışa öteleyebilirsiniz. Aynı zamanda öteleme yapılan çizgilerin sayıları istenilene göre ayarlanabilir. Objeleri aynalama komutu ile de çizimi belirlediğiniz eksene göre aynalayabilirsiniz. Doğrusal çizim çoğaltma komutu ile çizimlerinizi istediğiniz sayıda ve istediğiniz eksen doğrultusunda aralarındaki mesafeyi ayarlayarak çoğaltabilirsiniz. Dairesel çizim çoğaltma komutu ile çizimleri istediğiniz dairesel eksende çoğaltabilir aralarındaki mesafe ve obje sayısını ayarlayabilirsiniz.

solidworks blog

Unsurlar sekmesinde ekstrüzyon ile katı oluşturma komutu ile çizimleri üç boyutlu katı model haline getirebilirsiniz. Daha birçok farklı yöntemle katı model oluşturulabilir. Örneğin döndürerek katı model oluşturma komutu ile çizimi bir eksen etrafında döndürerek de üç boyutlu katı model oluşturabilirsiniz. Bir farklı örnek olarak süpürerek katı oluşturma komutunu kullanarak oluşturduğunuz bir çizgi üzerinde süpürerek de üç boyutlu katı model oluşturabilirsiniz. Hepsinden farklı olarak loft ile katı oluşturma komutu alışılmışın dışında bir forma sahip katı oluşturmak için oldukça tercih edilen bir komuttur. Loft dışında bir de sınır ile katı oluşturma komutu kullanılabilir.

Katı oluşturma komutlarının yanı sıra kesme komutları da mevcut. Bunlar ekstrüzyon ile kesme, döndürme ile kesme, kıvrımlı kesim, loft ile kesim ve sınır ile kesim olarak adlandırılıyor. Bu komutlar isimlerinden anlaşılacağı üzere üç boyutlu katı oluşturma komutlarının aynı formlarında katıların içini boşaltmaya yarayan komutlar. Unsurlar sekmesinin diğer bir özelliği radyus ve pah komutlarının olması. Radyus ve pah komutlarını kullanarak oluşturduğunuz üç boyutlu katı modelin üzerinde istediğiniz kenarlara pah kırabilir veya radyus oluşturabilirsiniz. Ayrıca radyus ve pahların hani ölçülerde olması gerekiyorsa o ölçüleri girerek düzeltmeler yapabilirsiniz. Daha önce çizim ekranında kullandığımız doğrusal çoğaltma ve dairesel çoğaltma komutları üç boyutlu katı modelleri de kolaylıkla çoğaltmamız için burada da mevcut. Buradaki çoğaltma komutları bununla da sınırlı değil. Eğri ile çoğaltma, çizim ile çoğaltma, tablo ile çoğaltma, doldurarak çoğaltma ve değişken çoğaltma komutları da bulunmaktadır.Doğrusal çoğaltma ve dairesel çoğaltma komutları gibi üç boyutlu katı modelleri aynalamak için aynalama komutunu da çoğaltma komutlarının içerisinde bulabilirsiniz. Sadece bu kadar komutu kullanarak bile birçok üç boyutlu katı model oluşturabilir ve soyut olan görselleri somut hale getirebilirsiniz.

Uygun ölçülendirmeler ve doğru komutları kullanarak imal edilebilirliği yüksek modeller elde edilebilir. Yapısında oldukça fazla komut bulunan ve farklı modülleriyle isteklere karşılık veren iki ve üç boyutlu görünümlere hakimolmanızı sağlayan bir program. Oldukça kapsamlı olan Solidworks programı Fenix mühendislik olarak yaptığımız tasarımlarda ve imalat sürecinde oldukça yardımcı olmaktadır.