TEL: +90 (312) 354 37 63 e-mail: [email protected]

TR EN DE

BLOG


YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜ HAKKINDA

Fenix Mühendislik olarak bazı çalışmalarımızda yüzey pürüzlülüğü hakkında bilgiler edindik ve bu bilgi birikimini aktarmak için bloğumuza yazıyı eklemek istedik. OstimTeknopark’ta faaliyetlerini yürüten firmamız,ihtiyaçları doğrultusunda aldığı Mitutoyo SJ-210 yüzey pürüzlülük ölçüm cihazını kullanmaktadır. Bu cihazla düz yüzeylerin belirli bir alana kadar yüzey pürüzlülüğünü ölçmek mümkündür. SJ210 ile Gauss yöntemiyle ISO 4287-1997 standartında ölçüm yapabilmektedir. Peki “Yüzey pürüzlülüğü nedir?”,“Parametreleri nelerdir?”,“Ölçüm sırasında nelere dikkat etmeliyiz?” sorularının cevaplarını mümkün olduğunca anlatmak istedik.

TEKNOPARK

Ülkemizde teknopark kurma çalışmaları 1980’lerde başlamıştır. Bu çalışmalar neticesinde 1990 senesinde, KOSGEB ile üniversitelerin işbirliği çerçevesinde teknoparkların ilk adımı olarak TEKMER’ler (Teknoloji Merkezleri) kurulmaya başlanmıştır. Teknoparklar ile ilgili yasal çerçeve ise, 2001 yılında 4691 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile oluşturulmuştur. 4691 sayılı Kanun teknopark kavramı yerine “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kavramını kullanmaktadır.

SOLIDWORKS

Fenix mühendislik bilgisayar destekli çizim programı olarak katı modellemeleri yapabildiğimiz 2 ve 3 boyutlu çizim programı olan Solidworks kullanmaktadır. Piyasada çok yoğun olarak kullanılan Solidworks işlerinizi profesyonel anlamda yönetmenizi sağlıyor. Petrol ve doğal gaz, savunma, havacılık ve uzay, otomotiv ve daha birçok sektörde Solidworks çizim programı kullanılmaktadır.

KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ (ISO)

Yunanca “eşit” anlamına gelen “isos” tan türetilerek kullanılan ISO "International Organization for Standardization", yani "Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu"nun oluşturduğu bir kalite yönetim sistemi standardıdır.

YÜKSEK BASINÇ REGÜLATÖRLER

Basınç regülatörlerine değinmeden önce basınç regülatörü nedir sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Basınç Regülatörleri yüksek basınçları dengeleme, düşürme veya sabitleme amacıyla imal edilen tesisat malzemeleridir. Sistemde oluşan yüksek basıncı diyaframının uygunluğuna göre istenilen değere düşürebilirler. Böylece sistemin regülatörden sonraki kısmı için regüle edilmiş bir basınç elde edilmiş olur.

LPG ANALİZLERİNDE GAZ ENJEKSİYON DÖNEMİ BAŞLIYOR

LPG, diğer adıyla sıvılaştırılmış petrol gazı, yüksek basınç ve düşük sıcaklık altında gaz fazdan sıvı faza geçen birden fazla gazın karışımından oluşur. Ana bileşenleri bütan (%70) ve propan (%30)’dır. Normal durumda kokusuz olan bu gaz karışımı, olası bir kaçak durumunun anlaşılması için rafineriler tarafından kokulu hale getirilir.